İspanya’nın En Büyük 10 Çelik Üreticisi

İspanya’nın En Büyük 10 Çelik Üreticisiİspanya’nın En Büyük 10 Çelik Üreticisi" decoding="async" />
İspanya’nın En Büyük 10 Çelik Üreticisiİspanya’nın En Büyük 10 Çelik Üreticisi" decoding="async" loading="lazy" />

2019 yılında İspanya’nın en büyük 10 çelik üreticisi yaklaşık 10 milyon ton çelik üretti. Sektör hem üretimde hem de iş gücünde bir daralma yaşamıştı ama şimdi gelişiyor. Bu endüstri, inovasyon ve teknolojik gelişmeler konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. İspanya’nın çelik üretimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Bu makale, büyümesini sağlayan birkaç önemli noktayı tartışacaktır. Aşağıda İspanya’nın en büyük çelik üreticilerinden bazıları listelenmiştir.

Acerinox: 1986’da Acerinox, enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle İspanya’daki faaliyetlerini durdurdu. Şirket, Cadiz’deki fabrikasında 1.800 işçiyi ücretsiz izne çıkarmak zorunda kaldı. Acerinox’taki sendikalar, ERTE izin planının şartları üzerinde bir anlaşmaya varmak için yönetimle görüşüyorlar. Gerileme rağmen, İspanya hala en büyük çelik ihracatçılarından biridir.

Acerinox: Ülkenin çelik endüstrisi Valencia yakınlarındaki Sagunto’da bulunuyordu. 1960’lar ve 1970’lerdeki patlama yıllarında, İspanya’daki çelik endüstrisi, 1960’ta 1,9 milyon tondan 1975’te 11,1 milyon tona yükselen üretimle büyük ölçüde büyüdü. Bu, İspanya’yı Avrupa’nın en büyük beşinci ve dünyanın en büyük on üçüncü üreticisi yaptı. dünya. Ukrayna’da Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, küresel çelik üretim kapasitesi önemli ölçüde arttı ve dünya çapında fiyatlar düştü.

İspanya’nın en büyük çelik üreticilerinden biri olan Acerinox, artan elektrik maliyeti nedeniyle Cadiz’deki fabrikasında üretimi geçici olarak durdurdu. Fabrika 1.800 kişiyi istihdam ediyor ve ciddi bir ekonomik çöküşle karşı karşıya. Sendikalar şu anda şirket yönetimiyle bir izin planının şartlarını müzakere ediyor. Bu dönemde, Acerinox rekor düzeyde net kar bildirdi. Acerinox son zamanlarda artan maliyetler sorunuyla karşı karşıya kaldı. Şirketin Cadiz fabrikasında üretimi durdurması, çalışanlar arasında da bir grevi tetikledi.

Acerinox, yüksek elektrik maliyetleri nedeniyle 1980’lerde İspanya’daki faaliyetlerini durdurdu. Cadiz fabrikasındaki 1.800 çalışanın tamamını işten çıkarmak zorunda kaldı. İşçi sendikaları, şirket yönetimiyle müzakere halinde ve izin planının sonucunu bekliyor. Zorluklara rağmen, Acerinox 2013 yılında rekor karlar bildirmeye devam etti. Acerinox şu anda ülkenin en büyük 10 çelik üreticisinden biri.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra, İspanya’nın çelik üreticileri elektrikle çalışan tesislerde üretimlerini yavaşlattı. Bu şirketler, elektrik ve gaz maliyetleri fırladığı için maliyet artışlarını müşterilerine yansıtamıyor. Buna karşılık, maliyetleri düşürmek için üretim oranlarını düşürdüler. Ancak, iç ekonomi zarar görüyordu ve enerji fiyatı elektrik fiyatıyla birlikte düştü.

İspanyol çelik şirketi Acerinox, yüksek elektrik fiyatları nedeniyle Cadiz’deki fabrikasında üretimi durdurdu. Şirketin 1.800 kişilik işgücü, elektrik maliyetinden etkileniyor. Ulusal çelik üreticileri birliği genel müdürü Andres Barcelo, grevin sektörde bir gerileme işareti olmadığını söyledi. Üyelerinin fiyat artışlarını aktarabileceklerini açıkladı.

İspanyol Çelik Şirketleri

Son yıllarda, İspanya’nın çelik endüstrisi yerel bir endüstriden küresel bir oyuncuya dönüştü. 1970’lerde İspanya’da çelik endüstrisi patlama yaşıyordu ve ülkenin toplam üretimi 1,9 milyon tondan 11,1 milyon tona çıkıyordu. Ardından yerel ekonomi bir çöküşe girdi ve ülkenin çelik şirketleri geride kaldı. 1990’larda yerel ekonomi toparlandı ve çelik üretim kapasitesi yavaşladı.

Acerinox, İspanya’daki faaliyetlerini durdurdu. Çelik üreticisi, artan enerji maliyetleri nedeniyle zor durumda. Cadiz fabrikasında üretimin durmasının ardından Acerinox, hammadde maliyetinden geçmekte zorlanacak. Şirket zaten diğer fabrikalarını da kapatmış durumda. Bu sorunlara rağmen İspanyol üreticiler kapasitelerini artırabilecek durumda. Ukrayna’daki savaş elektrik maliyetlerini artırdı ve bu endüstrilerin maliyet artışlarını tüketicilere yansıtmasını imkansız hale getirdi.

Enerji fiyatlarındaki artış birçok İspanyol çelik üreticisini etkiledi. Sonuç olarak, bu şirketlerin çoğu elektrikle çalışan değirmenlerdeki üretimlerini kısmak zorunda kaldı. Buna ek olarak, gaz fiyatlarıyla birlikte elektrik fiyatlarının da artması, elektrik yoğun sektörlerin maliyet artışlarını müşterilerine yansıtmasını zorlaştırmaktadır. Ancak birkaç büyük firma krizden kaçmayı başardı. Faaliyetlerinde kesintiler yaparak artan hammadde maliyetlerinden kaçınıyorlar ve bu tasarrufları tüketicilere yansıtacaklar.

Erreur: Contenu protégé.