Yassı haddelenmiş çelik yapma süreci nedir?

Yassı haddelenmiş çelik yapma süreci nedir?Yassı haddelenmiş çelik yapma süreci nedir?" decoding="async" />
Yassı haddelenmiş çelik yapma süreci nedir?Yassı haddelenmiş çelik yapma süreci nedir?" decoding="async" loading="lazy" />

Teslimatın ardından yassı haddelenmiş çelik, soğutma spreyleri ile donatılmış bir çalışma masasına yerleştirilir. Soğutma hızı her şerit için ayrı ayrı ayarlanabilir. Bundan sonra malzeme bobinlere beslenir ve ardından ülke çapındaki imalatçılara ve servis tesislerine tedarik edilir. Sıcak haddelenmiş malzeme, imalat süreci boyunca dekapaj, yağlama ve soğuk haddeleme gibi bir dizi ek işleme tabi tutulur. Bu yöntemi kullanarak, sac, kangal ve çubuklar dahil olmak üzere çok çeşitli sıcak haddelenmiş ürünler üretilir.

Sıcak haddelenmiş çelik rulolar ve sac, bir çelik levhanın şerit çeliğinkine benzer bir sıcaklığa ısıtılmasıyla oluşturulur. Laminer akış, sıcak şeridi bir çelik şerit bobine dönüştürülmeden önce soğutmak için kullanılır. Bobin daha sonra bu işlemin bir sonucu olarak çelik levhalar, yassı bobinler veya kaynaklı bileşenler halinde işlenir. Kullanıma bağlı olarak uzunlamasına çelik şerit üretiminden ürünleri hazırlamak için çeşitli bitirme hatları kullanılabilir. dilme, denetlemeve paketleme seçeneklerden bazılarıdır.

Tipik, sıcak haddelenmiş çelik sac ve bobinler, bir sürekli döküm işleminde oluşturulan bir levhadan üretilir. Çelik daha sonra şerit çeliği sıcaklığına kadar ısıtılır ve istenen bitiş sıcaklığına ulaşmak için laminer akışla soğutulur. Otomatik bir sarıcı, bundan sonra şeridi metal bir şeride dönüştürür. Uygulamaya bağlı olarak, tamamlanan ürünler yassı rulolar ya da çelik levhalar ya da ikisinin bir kombinasyonudur. Çelik şerit haddelendikten sonra, diğer şeylerin yanı sıra yassı bobinler ve çelik saclar halinde işlenir. Bunu takiben, uzunlamasına çelik şerit diğerlerinin yanı sıra dilme, tartma, paketleme ve incelemeyi içeren bir dizi farklı bitirme işlemiyle işlenir.

10mm sıcak haddelenmiş çelik mevcuttur.

Sıcak haddelenmiş çelik üretilir iki şekilde: soğuk haddelenmiş çelik ince levhalar halinde şekillendirilir ve sıcak haddelenmiş çelik daha büyük parçalar halinde şekillendirilir. Soğuk haddelenmiş çelik ince levhalar halinde, sıcak haddelenmiş çelik ise daha büyük parçalar halinde şekillendirilir. Önceki senaryoda olduğu gibi, ham maddelere yüksek sıcaklıklar uygulanıyor ve daha sonra metal, daha yüksek kaliteli bir metal oluşturmak için düşük sıcaklıkta yeniden haddeleniyor. Bu prosedür “soğuk haddeleme” olarak adlandırılır ve çoğunlukla yapısal yapıların yapımında kullanılır. Soğuk yağlanmış çelikle karşılaştırıldığında bu yöntem, soğuk yağlanmış çelik kadar dayanıklı olmayan daha kırılgan bir metal ile sonuçlanır.

levhalar Sıcak haddelenmiş çelik sac ve rulo çelik oluşturmak için kullanılır. Soğuk haddelenmiş çelik, sıcak haddelenmiş çelikten daha tok olmasına rağmen şeklini korur ve burulmaya karşı sıcak haddelenmiş çeliğe göre daha dirençlidir. Bu nedenle, bükülme veya esneme kapasitesine ihtiyaç duymayan ve düşük sertlik derecesi gereken öğelerin imalatında kullanılır. Ayrıca taklit etmek daha az zordur. Bu tür malzemeler çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır.

Yassı haddelenmiş çelik nedir ve diğer çelik türlerinden farkı nedir?

Çelik bobinler ve yassı haddelenmiş çelik sac her ikisi de inşaat endüstrisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Soğuk haddelenmiş çelikle çalışmak, sıcak haddelenmiş çelikten daha az zordur. Soğuk dövme çelikten daha dayanıklı olmasına rağmen paslanmaz çelikten daha az dayanıklıdır. Bu tür çeliğin karbon içeriği, soğuk kalıplanmış ürünlerinkinden daha fazladır. Sonuç olarak, soğuk yağlı malzemeler kullanıldığında olduğundan daha yüksek sıcaklıklar gereklidir. Sıcak kaplama çeliği keserken bir çekiç gereklidir.

Sıcak haddelenmiş çelik sac ile sıcak haddelenmiş çelik rulolar arasında önemli farklılıklar vardır. İnşaat söz konusu olduğunda, bir tür çelik diğerinden daha maliyetli olurken, diğeri daha popüler bir seçimdir. Her ikisi de ortak özelliklere sahiptir, ancak aralarında bazı farklılıklar vardır. İlki daha esnek ve saniyeden daha büyük bir karbon yüzdesine sahiptir. Daha ince ve daha uygun maliyetli olan ikinci tür çeliğin kullanılması genellikle yapısal amaçlar için daha uygundur. Yüksek oranda karbon içeriği nedeniyle daha kırılgan olmasına rağmen, soğuk haddelenmiş çelikten daha dayanıklıdır.

Sıcak haddelenmiş çelik kullanarak çelik üretimi

Sıcak haddelendikten sonra çelik haline getirilir çarşaf ve boyunca bobin üretim süreci. Bir çubuk haline getirilmiş sağlam bir çelik levha olan bir kütükten yapılmıştır. İşlem sırasında levha, şerit çeliğinkine benzer bir sıcaklığa ısıtılır. Isıtılmış nervürler daha sonra bir çelik şerit bobin halinde yeniden sarılmadan önce soğumaya bırakılır. Her iki çelik türü de bir dereceye kadar işlenir, ancak sıcak haddelenmiş çelik, iki seçenekten daha pahalıdır.

Sıcak haddelenmiş çelik üzerinde bir takım faydaları vardır soğuk haddelenmiş çelikl. Yassı haddelenmiş çeliğe kıyasla, daha güçlü olduğu kadar daha uyumlu. Ayrıca soğuk haddelenmiş çeliğe göre işlenmesi daha kolaydır. Düşük mukavemeti nedeniyle bileşen üretimi için uygun olmayan bir malzemedir. Genellikle inşaat sektöründe kullanılır. Yüksek çekme mukavemeti nedeniyle çok çeşitli uygulamalar için uygundur. Ayrıca çok çeşitli uygulamalara sahiptir. Araç bileşenlerinden köprülere kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır.

virhe: Sisältö suojattu.