En İyi Kaynak Karbon Çeliği Kalitelerini Seçme

En İyi Kaynak Karbon Çeliği Kalitelerini SeçmeEn İyi Kaynak Karbon Çeliği Kalitelerini Seçme" decoding="async" />
En İyi Kaynak Karbon Çeliği Kalitelerini SeçmeEn İyi Kaynak Karbon Çeliği Kalitelerini Seçme" decoding="async" loading="lazy" />

En İyi Kaynak Karbon Çeliği Kalitelerini Seçme

En iyi kaynak karbon çeliği kalitelerini seçmek, herhangi bir endüstriyel veya ticari kaynak projesi için önemli bir husustur. Alaşımlar, ısıl işlem ve kullanılan dolgu metalleri gibi malzemeleri seçerken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır.

A36 çelik kaliteleri

Birkaç farklı tipte karbon çeliği kalitesi benzersiz kimyaya ve mekanik özelliklere sahiptir. Bu farklılıklar, malzemenin nihai gerilme mukavemetini belirleyebilir. Nasıl oluştuğuna bağlı olarak sünekliğini de etkileyebilir.

A36 bir düşük karbonlu çelik kalitesi bu genellikle sıcak haddelenir. İnşaat sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Sünek nitelikleri, bükülme ve şekillendirilebilirlik için iyi olmasını sağlar.

A36 için tipik uygulamalar, bina inşaatı, yapısal bileşenler ve köprü inşaatıdır. Mukavemetini arttırmak için genellikle AISI 4130 ile birleştirilir.

Amerikan Test ve Malzeme Derneği (ASTM) A36 için bir çelik levha özelliği yayınladı. Çelik levha, güvenlik ve şekillendirilebilirlik açısından belirli gereksinimleri karşılamalıdır.

A36 için en iyi kaynak yöntemleri gaz metal ark kaynağı, oksiasetilen ve korumalı metal ark kaynağıdır. Yumuşak çelik için, az miktarda oksijen ve argon içeren bir koruyucu gaz seçmek önemlidir.

A514 çelik kaliteleri

Bir parça A514 Çeliği kaynak yapmanız gerekip gerekmediği veya başka bir karbon çeliği sınıfı, uygun kaynak prosedürlerinin seçilmesi çok önemlidir. Kaliteye uygun olmayan kaynak yöntemleri sorunlara neden olabilir.

A514/T-1 levhanın kimyasal bileşimi sabit olmamakla birlikte, malzeme iyi şekillendirilebilirliğe sahiptir. Bu, köşebentler, şaft çeliği ve otomotiv parçaları için mükemmel bir seçim olmasını sağlar. Yapısal çerçeveleme için de uygundur.

A514’ü kaynak yaparken pasolar arası sıcaklıklara çok dikkat etmeniz gerekir. Malzemeyi uygun sıcaklığa önceden ısıttığınızdan emin olmak için Tempil(r) Çubuklarını kullanmalısınız. Soğutma hızını azaltmak için termal battaniyelerden de yararlanabilirsiniz.

A514, düşük karbonlu alaşımlı bir çeliktir, yani kolayca kaynak yapılabilir. Ayrıca kolayca temperlenir. Bununla birlikte, bu malzemenin daha yüksek sıcaklıklarda kaynaklanması, alaşımın mekanik özellikleri.

Ultra yüksek karbonlu çelik

Piyasada çeşitli tiplerde kaynak çeliği kaliteleri mevcuttur. Bunlar farklı uygulamalar için kullanılır. Sertlik ve kaynaklanabilirlik bakımından farklılık gösterirler. karbon içeriği benAyrıca notun belirlenmesinde önemli bir faktördür.

Amerikan Demir ve Çelik Enstitüsü çeliği dört gruba ayırdı. İlk kategori yumuşak çelik olarak adlandırılır. % 0,3’ten daha az karbon içerir. Genellikle inşaat sektöründe ve diğer uygulamalarda kullanılır.

İkinci grup orta karbonlu çelik olarak adlandırılır. Bunlar, güçlü kuvvetler içeren uygulamalar için idealdir. Bunlar genellikle demiryolu rayları, kranklar ve makine parçaları için kullanışlıdır. Bunlar bıçaklar için de kullanışlıdır.

Üçüncü grup ultra yüksek karbonlu çelik olarak adlandırılır. Bunlar bıçak, kamyon yayları ve metal kesme aletleri için kullanılır. Bunlar çok kırılgan, ancak son derece güçlü.

kaynak karbon çeliği
kaynak karbon çeliği

Düşük alaşımlı çelikler

İster yapısal bir boruya kaynak yapıyor olun, bir kamyon veya bir uçak, düşük alaşımlı çelikler size güç, tokluk, süneklik ve korozyona karşı direnç sağlar. Ayrıca son kullanıcılar için uygun maliyetli bir seçenektir. Aslında, bir çeşitli notlar geniş bir uygulama yelpazesine uyacak şekilde.

Amerikan Kaynak Derneği (AWS)düşük alaşımlı dolgu metalleri için bir dizi ürün sınıflandırması geliştirmiştir. Bu sınıflar, inç kare başına kilopound cinsinden gerilme mukavemeti ile tanımlanır. Kaynak yapılan düşük alaşımlı çeliğin türüne bağlı olarak, özel gereklilikleri karşılamak için dolgu metali gerekebilir.

Bir dolgu metalinin temel amacı, ana metalin mekanik özelliklerini ve kimyasal bileşimini eşleştirmektir. Kaynak sonrası ısıl işlem için uygun bir dolgu metali seçmek de önemlidir. Bu genellikle danışmana danışılarak gerçekleştirilir. ekipman Üreticisi.

Ekzotermik katkılı dolgu metalleri

Karbon çeliği kalitelerinin kaynağında ekzotermik katkılı çeşitli dolgu metalleri kullanılır. Bazıları hidrojen, soy gaz ve bakır-çinko. Ancak, ek önlemler gerektirirler. Örneğin hidrojen, bazı alaşımlarda hidrojen kırılganlığına neden olabilir. Ayrıca, bazı kükürt içeren bileşimler için uygun değildir. kaynak uygulamaları.

Bu çalışmada Ni ve Ti içerikli BNi2 amorf dolgu metali incelenmiştir. BNi2/SLMed TC4 sisteminin arayüzey mikro yapıları çeşitli sıcaklıklarda karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, arayüz mikro yapılarının karşılık gelen dövme TC4 substratlarınınkilerle karşılaştırılabilir olduğunu göstermektedir.

Arayüz mikroyapıları başlangıç ​​aşamasında ve yüksek sıcaklıkta ıslatma işleminden sonra benzerdir. Reaksiyon arayüzü, büyük miktarlarda Ti2Ni ve iğnemsi TiB2 kapanımlarından oluşur. Bu reaksiyon arayüzü ayrıca Ti(ss)’den oluşur.

BNi2 amorf dolgu maddesi iki endotermik tepe noktası gösterir. İlk pik, metastabil amorftan stabil kristal faza geçişe karşılık gelir. İkinci tepe, erime noktasına karşılık gelir. BNi2 dolgu maddesi.

Error: Inhalt geschützt.