Zırh Çeliği Kaliteleri Nelerdir?

Zırh Çeliği Kaliteleri Nelerdir?Zırh Çeliği Kaliteleri Nelerdir?" decoding="async" />
Zırh Çeliği Kaliteleri Nelerdir?Zırh Çeliği Kaliteleri Nelerdir?" decoding="async" loading="lazy" />

Zırh Çeliği Kaliteleri Nelerdir?

Zırhınızı daha güçlü hale getirecek bir çelik arıyorsanız, mevcut birçok kalite vardır. Bu dereceler, kimyasal bileşim ve kaynaklanabilirlik gerekliliklerine göre belirlenir. En yaygın kalitelerden bazıları Maraging çeliği, Hadfield çeliği ve AR500’dür. Bunların hepsi savaşın baskılarına dayanacak kadar güçlü.

Hadfield çeliği

Hadfield çeliği, inşaat endüstrisinde kullanılan manganez bazlı bir alaşımdır. Aynı zamanda bir zırh çeliği sınıfıdır ve mermilere karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır. Özellikleri arasında yüksek aşınma direnci, basınç direnci ve darbe direnci.

Standart kalite olarak Hadfield çeliğinin karbon içeriği yaklaşık yüzde 1,2’dir. Alüminyum ilavesi iş sertleşmesini ve yüksek gerilimli aşınma direncini arttırır. Ayrıca mekanik ikizlenmeyi önler ve izotermal dönüşümü geciktirir.

Çoğu manganlı çelik üreticisi aynı bileşime sahip kaliteler sunarken, bunlar karbon seviyesi ve diğer elementler açısından değişiklik gösterir. Uygulamaya bağlı olarak, bu sınıflar kullanıcının gereksinimlerini karşılayacak şekilde formüle edilebilir.

Hadfield çeliği, havacılık endüstrisi gibi darbeye dayanıklı uygulamalarda yaygın olarak kullanılır.. Mükemmel biyouyumluluğu nedeniyle tıbbi implantlarda da kullanılır. Bununla birlikte, alaşım orta karbon çeliği kadar sert değildir.

AR500 çelik kalitesi

AR500 popüler bir çelik kalitesidir. Bu alaşım, yüksek düzeyde bir gerilme mukavemetine sahiptir ve büyük darbe aşınma direnci sağladığı bilinmektedir. Bu özellikler onu vücut zırhı uygulamalarında kullanım için ideal hale getirir. Malzemenin ayrıca mükemmel aşınma direncine sahip olduğu bilinmektedir.

AR500 Zırh, çeşitli kalınlıklarda ve sınıflarda mevcuttur. Ayrıca kaynaklanabilir ve temperlenebilir. Temperleme, malzemenin tokluğunu artırmaya yardımcı olur.

zırh çeliği sınıfı
zırh çeliği sınıfı

AR500’ü kesmenin yaygın bir yöntemi plazma kesmedir. Plazma kesiciler nispeten küçük ve ucuzdur. Çeliğe çok fazla ısı koydukları için bu, kesme kenarı yakınında ufalanmaya ve hasara neden olabilir. Ancak bu aynı zamanda plakanın ağırlığını azaltmanın hızlı bir yoludur.

zırh çeliği. Sonuç olarak, diğer zırh sınıfı çeliklerden daha az dövülebilir. Buna rağmen ince kesitlerde tüfek ateşine karşı koyabilir.

Maraging çeliği, genellikle askeri, uçak ve havacılık endüstrileri için parça yapmak için kullanılan yüksek mukavemetli bir alaşımdır. Güçlü, yüksek performanslı ve dayanıklı bir zırh çeliği kalitesi olarak da bilinir. Bu alaşım demir ve nikelden oluşur ve genellikle dövülür.

Maraging çelikleri, düşük karbon içeriği ve nispeten yüksek mukavemetBu da onları malzemeleri birleştirmek ve şekillendirmek için ideal kılar. Bununla birlikte, kırılgan olabilirler ve ısıl işlem sırasında çatlamaya eğilimlidirler, bu da önemli ölçüde parçalanmaya neden olur. Bu sorunu önlemek için, malzemenin uygun şekilde ısıl işlem görmesini sağlamak önemlidir.

Maraging çelikleri tipik olarak erimiş bir çözeltiden dövülür veya eritilir. İşlem basittir ve hafif sıcak sıcaklıklara olanak tanır.

LHF sarf malzemeleri

LHF sarf malzemeleri bir tür çelik Q&T’yi kaynaklamak için kullanılan kaynak sarf malzemeleri فولاذ. Östenitik fazda hidrojen için daha yüksek çözünürlüğe sahiptirler ve geleneksel ASS sarf malzemelerine alternatif olarak kullanılırlar.

Bu sarf malzemeleri, zırh sınıfı Q&T çeliklerini kaynaklamak için kullanılır. Bu sarf malzemeleri kullanılarak üretilen bağlantı, üretilen bağlantılara kıyasla üstün yorulma çatlağı büyüme direnci sunar. FCAW ve HNS sarf malzemelerini kullanma. Ayrıca, imalat işlemi sırasında daha düşük bir ısı girdisi, CGHAZ bölgesinde daha az yumuşama ile sonuçlanır.

Karakterizasyon sırasında üç farklı sarf malzemesi test edildi. Düşük hidrojen ferritik çelik, östenitik paslanmaz çelik ve yüksek nikel çelik. Bu üç sarf malzemesinin tümü, korumalı bir metal ark kaynağı işlemiyle kaynaklanmıştır.

Kaynak metali, ışık optik mikroskobu ve elektron probu mikro analizi ile analiz edildi. Kaynaklı bağlantının makro yapısı herhangi bir kusur belirtisi göstermez. Benzer şekilde, mikro yapı tabanın metal analiz edildi kullanarak taramalı elektron mikroskobu.

Kaynaklanabilirlik gereksinimleri

Kaynaklanabilirlik, bir malzemenin üretebileceği bağlantıların kalitesini belirleyen bir özelliğidir. Dolgu metali seçiminde ve kaynak yönteminde önemli bir faktördür. performansı bir kaynak bağlıdır mikro yapı ve kristalografik düzenlemeler dahil olmak üzere çeşitli faktörler üzerinde. Kaynaklanabilirliği tahmin etmenin birkaç yöntemi vardır. Bunlar, farklı malzeme ve tekniklerin kullanımını ve gerçek kaynak parametrelerinin ölçülmesini içerir.

Kaynaklanabilirliğin çeşitli yönlerini araştırmak için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bunlar, kaynak sarf malzemelerinin metalurjik üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesini içerir. zırh sınıfı Q&T çelik bağlantılarının özellikleri. Farklı soğutma hızlarının, tahribatsız analizlerin ve darbe enerjisinin kaynaklı bağlantıların mikrosertliği ve çekme dayanımı üzerindeki etkilerini incelemek için çeşitli deneyler de yapılmıştır.

خطأ: محتوى محمي.